KESZTHELYI HEGYSÉG, Zalaszántó és Kovácsi-hegy

LÉTSZÁM  BETELT,  JELENTKEZÉS  CSAK  VÁRÓLISTÁRA !!!

Autóbuszos kirándulás a Keszthelyi-hegységbe.

A TTSE autóbuszos kirándulást indít 2018. június 09-én Zalaszántóra a Béke Sztúpa és a Kovácsi-hegyre a Bazaltutca megtekintésére.
Részvételi díj: 3000 Ft. Azok, akik a közhasznú munkákban, ( jelzésfestés, Deseda Körtúra lebonyolítás, stb.) résztvettek: 2000 Ft.
Jelentkezési és részvételi díj befizetése: : 2018.04.25.
Helybiztosítás a befizetések sorrendjében!
Jelentkezés: Benedek Balázs
20/2313564,  baldott@gmail.com

TTSE Vezetőség

 
Zalaszántói Béke Sztupa
Bop Jon (Jin Soo Lee) dél-koreai buddhista szerzetes elhatározta, hogy Magyarországon vagy Csehországban, felépít egy Buddha-szentélyt, amely a béke, boldogság, megvilágosodottság szimbólumát képviseli. Hazánk mellett döntött. A Balaton-felvidéken,  keresve a megfelelő helyet. Hosszas keresgetés után sem talált olyan helyet, ahol megnyugtatóan elfogadja a lakosság egy ázsiai vallás “szent” épületét. Az 1990-es októberi választásokat követően falu polgármestere felajánlotta Zalaszántó közigazgatási helyén a sztupa megépítését.
Ezt azonban topográfiai kutatómunka előzte meg, amely kiderítette, hogy a Világosvár nevű hegyre korábban más kultúrájú népek nem építkeztek, nem hagytak örökséget. A veszprémi püspök is tudomásul vette és elfogadta a szentély megépítését.
Az építkezést kb. egy évvel egy szertartás előzte meg, melyen a Föld lelkét keresték és ezáltal kijelölték a sztupa helyét, majd a magyar állam szívélyes támogatásával megkezdték a sztupa építését.
Az építési költség főképpen a dél-koreai nép adakozásából, valamint az osztrák emberek adományából gyűlt össze (kb. 40 millió forint). A kivitelezést magyarok végezték. A 24 méter átmérőjű és 30 méter magas építményben elhelyezték Buddha földi maradványát, amely a tibeti Potala-palotából került Indiába, – a mindenkori Dalai Láma száműzött helyére -, majd onnét Svájcba került a buddhista iskolába.
A világbékéért épített épületet személyesen a XIV. Dalai Láma (Tendzin Gyaco) avatta fel 1993. június 17-én.
 
 Vindornyaszőlős, Kovácsi-hegy ,Bazalt utca.
 Kovácsi-hegy 200 m hosszú bazaltutcája páratlan földtani képződmény, benne lakásokra emlékeztető barlangokkal, hasadékokkal. A vulkanikus kőzet a lazább altalaj süllyedése miatt, megrepedezett, és monumentális bazaltoszlopok, hasadékok, Bazalt-utca keletkeztek. A hegy tetején a lápos Rakottyás tavak ritka állatok és növények élőhelyei. A sziklafolyosónál található Vadlánlik - barlang kapcsán sok legendát ismernek a helyiek.
A Kovácsi- hegycsoport a Keszthelyi- hegység része, annak legnyugatibb tagja. Helyzete a Keszthelyi- hegységben különálló, mert a hegység többi tagjaival ellentétben, vulkáni tevékenység révén jött létre. Keletkezése a Balaton- felvidéken végbement vulkanikus tevékenység eredményeként kb. 6 millió évvel ezelőttre tehető.
A lepusztulás, suvadás eredménye a hegység különleges természeti képződménye, a nyugati, délnyugati oldalon kialakult, peremről lehasadt, megrepedezett bazaltoszlopokból álló, ún. "bazalt- utca", mely a Balaton- felvidéki Nemzeti Park fokozottan védett területe.
 Keletkezését a szél hatásának tulajdonítják, mely a bazalttakaró széle alól kifújta a homokot, így a hatalmas tömbök a függőleges repedések mentén kibillentek. A kőzet több, repedésekből kialakult barlangot rejt
Kitűnő túraútvonalat és csodálatos, egyedi látnivalót kínálnak a Vindornyaszőlős melletti, Kovácsi-hegy nyugati peremén az egy kilométer hosszú bazaltfolyosó 5-15 méter magas oszlopai, a barlangok és különböző üregek érdekes morfológiai képződményei. Megközelíthető Vindornyaszőlős felől, a nagy kőbányán keresztülhaladva (Gépkocsival a vindornyaszőlősi bazaltbánya bejáratáig fel lehet menni – az irányt a Sziklafolyosó feliratú tábla mutatja. A tanösvény így 3 kilométerre lerövidül).